Běžecký závod Chlebovický krpál pořádaný sk mpfm dne 9.6.2013

Do termínovky sportovních i rekreačních běžců přibyl o tomto víkendu další závod do vrchu a to Chlebovický krpál pořádaný Sportovním klubem Městské policie Frýdek-Místek. V nedělním krásném odpoledni byl odstartován první ročník tohoto extrémního běhu. Zkušený běžec při propočtu parametrů závodu o celkové délce cca 1500 metrů s celkovým převýšením cca 200 metrů si udělal jasnou představu o tom, jak těžký bude tento závod.  Profil tratě od startu začal mírným stoupáním skrz vesnici a končil pod sjezdovku, kde přišel na řadu opravdový Chlebovický krpál v podobě černé lyžařské sjezdovky. Závěr trasy nutil závodníky posbírat poslední zbytky sil a vyběhnout ještě 92 schodů rozhledny Panoramy, kde byla umístěna cílová meta náročného běhu.

Závod byl zajímavý nejenom profilem a extrémností tratě, ale např. dělením na různé kategorie. Kromě kategorie veřejnost, byl závod zatraktivněn dalšími kategoriemi a to kategorií občané Chlebovic a kategorií členové složek IZS (hasiči, záchranáři, policisté, strážnici atd.). Dětské kategorie měli svůj Chlebovický krpál přizpůsobeny danému věku závodníků. Pro nejmenší kategorii děti 7-10 let byla cca 200 metrová trať po rovinaté louce, která končila odbočkou na sjezdovku, kde na děti čekalo pár desítek metrů do kopce. Starší kategorie dětí 11-14 let měla stejnou trať jen s menším prodloužením ze začátku a na konci a celkové parametry byly cca délka 300 metrů a převýšení 25 metrů. Kategorie dětí 15-18 let už byla o dosti těžším oříškem. Jednalo se v podstatě o zkrácenou trať hlavního závodu jen s rozdílem, že se nevybíhala rozhledna a sjezdovka se běžela pouze do jedné třetiny. Celková délka byla pro tuto kategorii okolo 1100 metrů s převýšením cca 100 metrů.

V hlavním závodě běželo celkem 36 běžců. Nejrychlejším běžcem s neuvěřitelným časem 9 minut a 13 vteřin se stal Tomáš Filipec z místního atletického oddílu Slezan Frýdek-Místek. Favorité závodu Holec, Šindelek a Filipec už od startu si drželi přední pozice a v závěrečných metrech sjezdovky z třetího místa se na první pozici probojoval již zmíněný Tomáš Filipec. Nejrychlejší běžkyní s famózním časem 11minut a 58 vteřin se stala Kristina Fryzová z SSK Vítkovice Gusta team. Nedala vůbec svým supeřkám v kategorii šanci a doběhla před druhou běžkyní téměř o minutu a půl. Prvního ročníku Chlebovického krpálu se účastnilo celkově 52 závodníků z toho 16 dětí.

1.místo KOZLOVÁ VALENTÝNA (Chlebovice)
2.místo MRÁZOVÁ KLÁRA (TJ Frenštát pod Radhoštěm)

Kategorie děti kluci (11-14 let):

1.místo EVELÍNA ŠTUNDOVÁ (Staré Město)

Kategorie děti dívky (11-14 let):

1.místo VOJTĚCH MRÁZ (TJ Frenštát pod Radhoštěm)
2.místo ADAM FRIDRICH (Frýdek-Místek)

Kategorie děti kluci (15-18 let):

1.místo DAVID POŘÍZEK (Chlebovice)
2.místo LUKÁŠ MURAS (Sokol Frenštát p.R.)

1.Jaký máš dojem z prvního ročníku ChK?

2.Jak se ti běželo a jak se vyvíjel závod?

3.Nadalší ročník přijdeš si vylepšit čas?

TOMÁŠ FILIPEC (Slezan Frýdek-Místek)-1.místo Kategorie veřejnost muži a celkový vítěz 1. Ročníku Chlebovického krpálu:

1.,, Tak můj prvotní dojem byl velice dobrý. Nečekal jsem, že závody budou mít tak dobrou úroveň. Překvapilo mě také velké množství sponzorů a celkově dobrá atmosféra, před i po závodě,,.

2. ,,Závod byl pro mě hodně náročný, jelikož to byl teprve můj druhý start na závodech v tomto roce a moc naběháno nemám. Spíše jen poklusávám doma po lese. Po odstartování závodu jsem si moc nevěřil a snažil se aspoň držet na třetí pozici. Což se mi podařilo, až do samého závěru tratě, kde jsem v sobě našel nějakou tu energii a šel do závěrečné rovinky. Nakonec z toho bylo první místo,,.

3. ,,Na další ročník závodu se těším, a pokud mi do toho nic nepřijde, určitě se zúčastním,,.

KATEŘINA BLUCHOVÁ (PČR Ostrava)-1.místo Kategorie členové IZS ženy:

1.,,Musím uznat, že na to, že to byl první ročník Chk, závod byl zorganizovaný velmi pěkně. Sjezdovka a závěrečný výběh na rozhlednu byla už jen taková třešinka na dortu :o). S kamarádkou Kristinou Fryzovou jsme si po závodě řekli, že je třeba více potrénovat výběhy do kopců. Navíc jsem byla ráda, že už i na Moravě jsou závody složek IZS a nejenom v Čechách, jeden z důvodů proč jsem tomuto závodu dala přednost před jiným závodem konajícím se v ten samý den,,.

2. ,,Od startu jsem se snažila držet alespoň trochu s klukama v předu, ale věděla jsem že jsem celkem dost limitována půlročním tréninkovým mankem a navíc momentálním nachlazením, tak jsem to nechtěla přepálit. Na rozhledně mi ale došlo, že jsem mohla běžet o něco rychleji, jelikož jsem měla ještě dost sil,,.

3. ,,Momentálně doufám, že ano, čas se dá určitě ještě o hodně zlepšit, ale uvidím podle pracovních nebo jiných povinností,,.

KRISTINA FRYZOVÁ (SSK Vítkovice Gusta team)1.místo Kategorie veřejnost ženy a celková vítězka 1. Ročníku Chlebovického krpálu:

1. ,,No, u mne je to zvláštní, byly to teprve moje druhé závody (nemám ještě s čím porovnávat:), ale byla jsem mile překvapena. Pro mne to byla opravdu výzva. "Kopec" mi dal pořádně do těla :) Vyběhnout ještě nahoru,  na rozhlednu, dobrý nápad opravdu,,.

2. ,, Běželo se mi dobře, pěkná trať, jak už jsem psala, pro mne spíše výzva,,.

3. ,,Jasně, vždy je co překonávat,,.

RUDOLF MALIŠ (SDH Metylovice) 1.místo Kategorie členové IZS muži:

1. ,,Byl to pěkný závod, počasí vyšlo, ceny byly parádní a tombola dala šanci vyhrát nějakou cenu všem. Škoda menšího obsazení některých kategorií,,.

2. ,,První asfaltová část mi nesedla vůbec, tam jste mi s Vaškem celkem hodně utekli. Neumím běhat, více mi vyhovují kopce a dřina na maximální tepovce. Na sjezdovce se mi podařilo před vás dostat a doufal jsem, že už nenajdeš sílu na finiš, protože já už jsem ji neměl,,.

3. ,,Pokud to půjde, tak přijedu rád. Na rekord tratě nedosáhnu nikdy :) ale svůj čas bych mohl zkusit zlepšit. Uvidím jak budu mít natrénováno,,.

DAVID POŘÍZEK (Chlebovice) 1.místo Kategorie děti kluci (15-18 let):

1. ,,Tak na to že to byl první ročník ChK tak bylo to super,,.

2. ,,Běželo se super, ze začátku jsem držel tempo s kámošem, pak sem viděl konkurenta tak jsem chtěl zabrat, ale dohnal sem ho až u sjezdovky, kdy oběma docházeli síly,,.

3. ,,Na další roční přijdu určitě s radostí,,.

Veliký dík si zaslouží všichni partneři SK MPFM, bez kterých by tato akce nemohla vzniknout :

BESKYDSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM, CHODURA, FOTOJANBELEJ, HANNAH, HUDY FM, JUMP SPORT, LEEMON, MARLENKA, MAR.S, MĚSTSKÁ POLICIE FRÝDEK-MÍSTEK, MORAVIAPHARM FRÝDLANT, MORAVEC KVALITNÍ PONOŽKY, MYBODY-IC, NEWLINE, PEKAŘSTVÍ KOLÍNEK, PEPA TEAM FM, POLAR, REGIONY 24, SLEZSKÁ PEKÁRNA KMOŠŤÁK, SH TENNIS TEAM, SPORT MAG, SPORTPLEX, STATUTÁRNÍ MĚSTO FRÝDEK-MÍSTEK, TISKÁRNA KLEINWÄCHTER, VČELAŘSKÁ PRODEJNA CHLEBOVICE, VINO TK, ZÁCLONY LINDOVSKÁ, ZLATNICTVÍ WLUDYKA, ZPRAVODAJ.

Speciální poděkování si také zaslouží rodina Blablových, Kozelských, Zámarských, Halátových, a Fišerových za to, že nám umožnili uspořádat závod přes jejich soukromé pozemky. Děkujeme panu Pavlasovi za propagaci akce, děkujeme rodině Čaganovým za rozhlas a obsluhu bufetu a na závěr děkujeme  všem fanouškům, kteří o víkendu dorazili na trať a fandili odvážlivcům Chlebovického krpálu. Na příští ročník už chystáme plno novinek a doprovodný program, máte se na co těšit.

Více informací, výsledky, fotogalerie, média atd. na: sk-mpfm.webnode.cz/chlebovicky-krpal-2013/