Turistický výšlap na Lysou horu pořádaný SK MPFM 14.4.2013

 

    První turistický výšlap pod hlavičkou SK MPFM uskutečněný dne 14.4.2013 je za námi a rád bych za všechny tento výlet ohodnotil známkou za ,,výbornou,,. Z předpokládaného počtu 18 účastníků se nám prostřednictvím bujarých oslav, narozenin a plesů z předešlého dne zkorigoval počet pouze na 9 turistů (Dave, Rostík s Marcelkou a Adélkou, Jiřík s Barčou a Marťasem a Míša s Áďou), ale nic to nezměnilo na kvalitě a kráse výletu. Část našich horských turistů už měla sraz ve Frýdku-Místku a druhá část výpravy se připojila až v Ostravici u tzv. transformátoru. Zde už v lese jsme mohli narazit na 20 centimetrovou vrstvu sněhu, která se postupně směrem vrcholu zvyšovala. Společně jsme vražedným tempem stoupali vzhůru až skoro k nebesům, kdy někteří si dopřáli komfortu a byli vlečeni na zádech v krosně. První BASIC CAMP jsme založili na louce nad Butořankou, na druhém BASIC CAMPU- na Lukšinci dokonce malá Adélka našla ve sněhu několik kousků zralých jahod. Otázkou zůstává, jakým způsobem se zde jahůdky objevili. Jako veliké lákadlo a prostředek ke zrychlení výstupu sloužili bonbóny, u dospělých to byla  léčivá ohnivá voda. S sebou jsme táhli i kyslíkové bomby, ale nebyla potřeba jejich využití. Součástí výstupu a sestupu proběhl krátký kurz na techniku použití trekových holí. Od rozprcníku Lukšinec jsme šli už jen a jen po sněhu a na jeden zátah až k vrcholu Lysé hory. Přestože ve složení výpravy byli i malé děti a křehké ženy, dobytí vrcholu Lysé hory po červené turistické stezce se nám podařilo za úctyhodné necelé 3 hodiny. Na vrchol královny Beskyd 1323 m.n.m. jsme dorazili s naší výpravou okolo 12:00 místního času.

    Kromě nás zde bylo plno dalších nadšených turistů, sportovců, lyžařů, běžkařů, na obloze paragladistů, atd.. Počasí nám přálo, sluníčko pěkně svítilo, občas se přehnal nějaký ten mrak, na teploměru bylo sedm stupňů nad nulou a výška sněhu dosahovala metru a půl. Po menší opalovačce a fotografování s dominantním lysohorským vysílačem a lysohorským kamenných obeliskem jsme se přesunuli do místní restaurace Kameňák, kde jsme zasytili své žaludky a napili se pořádných ionťáků. Někteří bohužel byli o suchém chlebu a holé vodě. Pak následovala druhá část expedice a to adrenalinový sestup, spíše seskluz. Cesta dolů nám trvala daleko kratší dobu a nejen děti jezdili prudké pasáže turistických chodníků po zadcích a břichu. Jedinou smutnou stránkou naší vysokohorské akce, bylo zranění křehké Míši, která bohužel zapadla do metrové díry a poranila si kolenní kloub a zbytek cesty tak odkulhala (Míšo soucítíme s tebou a doufáme, že se ti brzy koleno uzdraví).

 

Z akce jsme pořídili mnoho fotografií, které lze shlédnou v adresáři Fotogalerie a nebo na odkaze : https://skmpfm.rajce.idnes.cz/turisticky_vyslap_SK_MPFM_na_Lysou_horu_dne_14.4.2013/

 

 

Na další turistické akci se na vás opět těším.

 

autor článku Dave