Cyklististický zájezd na jižní Moravu s 6 členy SK MPFM v květnu 2014

Přes velmi teplý jarní víkend jsme společně se svými kolegy z práce, rodinnými příslušníky a přáteli uskutečnili cyklistický zájezd po krásách Jižní Moravy v okolí Lednicko-Valtického areálu. Naši skupinu tvořilo celkem 16 cyklistů z toho dva cyklisté byli z řad malých dětí. Ubytovaní jsme byli ve známé vinařské obci Velké Pavlovice v novém penzionu rodiny Buchtových, kteří mají svoji vinici a svou rodinnou vinnou značku, tak jak to ve zdejší oblasti se stává celkem často. Náš čtyřdenní zájezd byl pojat formou odpočinku, relaxace, poznávání a nikdo se nikam na kole nehnal. Každý den jsme vyjížděli s pelotonem na jinou světovou stranu a denně jsme ujeli na kolech v průměru něco přes 40 kilometrů. A jelikož všude bylo plno krásných míst, památek a rozhleden, tak jsme dosti často zastavovali. Někteří si občas udělali sólo výlet např. do akvaparku nebo odpočívali na penzionu či navštívili nějaký ten vinný sklípek. Většina z nás navštívila města Lednice, Mikulov, Podivín, Břeclav, Pasohlávky a další. Navštívili jsme vinařskou firmu André, jejich penzion a také jejich vzácné sklepení. Dále jsme navštívili rozhlednu Slunečnou, rozhlednu Kraví horu, rozhlednu Přítluckou horu, Novomlýnskou dolní nádrž, v Lednicko-Valtickém areálu jsme objeli všechny zdejší krásy: Zámek Lednice, minaret, Janův hrad, Lovecký zámeček, Rybniční zámeček, chrám Tří Grácií, Apollonův chrám a další. Na nejkrásnějších místech zájezdu jsme se shodli na Pálavě, na Zámku Lednici a okolí a na přehradách Nových mlýnech.

K jihomoravskému kraji musíme dodat, že systém cyklostezek je velmi dobře vypracovaný a především náročnost na skoro rovinatém území je neveliká a pro všechny vyhovující. Lidé ve zdejším kraji jsou zde velmi milí a pohostinní, nikam se moc neženou a malé obce si žijí svůj vlastní vesnickovinnařský život. Počasí nám vyšlo sluníčkově až na jeden propršený den, který jsme zase využili k návštěvám zámků, hradů, lázní, muzejí či jeskyní. Náš nabitý den pokračoval i večer, kdy jsme navštěvovali proslulé místní vinné sklípky. Někteří hodní majitelé nám dokonce ukázali veškerá sklepní zákoutí i archivní sklady a jako perličku nám ukázali i s podrobným výkladem výrobní místnosti. Do vinných sklepů jsme chodili po dvou ( nohách) a naštěstí jsme všichni i po dvou z nich odcházeli. Jako nejlepší víno naše skupina ohodnotila víno Hibernal 2013 od rodiny Buchtových, na které se nenašla jediná kritika kromě ceny :o). Každý si odvezl několik litrů vína a krásných vzpomínek. Výlet se nám vydařil se vším všudy od party, výletů, počasí, zážitků atd. a doufám, že akci příští rok znovu zopakujeme.

Fotografie z akce je možné shlédnout na odkaze: skmpfm.rajce.idnes.cz/cyklisticky_zajezd_na_Jizni_Moravu_s_6_cleny_SK_MPFM_kveten_2014/

autor článku předseda SK MPFM